Aluminium Plate 5052
We are a leading Wholesale Supplier of 3mm 5052 h32 aluminum alloy plate, 2mm 5052 h 32 grade aluminium alloy plate, 12mm 5052 aluminium plate and aluminium plate 5052 12 mm from Mumbai, India.
3mm 5052 H32 Aluminum Alloy Plate
Approx. Price: Rs 300 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 3 mm |
| Size | 2440x1220mm(8x4ft) |
| Width | 1220 mm |
| Length | 2500 mm |
| Temper | H32 |
| Form | Sheet |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Finish | Mill Finish |
| Alloy Series | 5000 Series |
| Grade Standard | EN AW 5052 |
| Application | Automotive, Marine |
our company is leading supplier aluminium product in mumbai . we give best rate in mumbai with good rate & quality in mumbai
2mm 5052 H 32 Grade Aluminium Alloy Plate
Approx. Price: Rs 300 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 2 mm |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2500 mm |
| Temper | H32 |
| Finish | Polished |
| Alloy Series | 5000 Series |
| Grade Standard | IS 5052 |
| Application | Marine, Automotive |
| Feature | Anti Rust |
our company is leading supplier aluminium product in mumbai . we give best rate in mumbai with good rate & quality in mumbai
12mm 5052 Aluminium Plate
Approx. Price: Rs 480 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 12 mm |
| Width | 1220 mm |
| Length | 2440 mm |
| Temper | H34 |
| Finish | Anodised |
| Alloy Series | 5000 Series |
| Grade Standard | IS 5052 |
| Application | Marine |
| Shape | Square |
| Feature | Anti Rust |
our company is leading supplier aluminium product in mumbai . we give best rate in mumbai with good rate & quality in mumbai
Aluminium Plate 5052 12 Mm
Approx. Price: Rs 480 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 12 mm |
| Width | 1220 mm |
| Length | 2440 mm |
| Temper | H34 |
| Finish | Brushed |
| Alloy Series | 5000 Series |
| Grade Standard | IS 5052 |
| Application | Marine, Automotive |
| Shape | Rectangular |
| Material | Aluminium |
our company is leading supplier aluminium product in mumbai . we give best rate in mumbai with good rate & quality in mumbai