Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 14mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 16.1 kg |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Temper | H14 |
| Surface Finish | PVC Coated |
| Pattern | Plain |
| Feature | Anti Corrosive |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 6 mm |
| Temper | T651 |
| Sheet Size (W x L) | 2500x1250 mm |
| Make | Hindalco |
| Surface Finish | Brushed Finish |
| Application | Structural Members |
| Shape | Pentagon |
Product Details:
| Thickness | 2 mm |
| Temper | T651 |
| Sheet Size (W x L) | 3000x1500 mm |
| Make | Hindalco |
| Material | Aluminium |
| Shape | Rectangular |
| Color | Silver |
| Grade | 6082 |
| Country of Origin | Made in India |