Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 4mm |
| Temper | H14 |
| Width | 1220 mm (4 ft) |
| Length | 2440 mm (8 ft) |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Protective Film | PVC Coated |
| Feature | Anti Corrosive |
| Material | Aluminium |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Thickness | 2 mm |
| Temper | H14 |
| Width | 1220 mm (4 ft) |
| Length | 2440 mm (8 ft) |
| Material | Aluminium |
| Is It Anodised | Anodised |
| Brand | Jindal |
| Material Grade | 8011 |
| Shape | Rectangular |
| Dimensions | 1220 X 2440 |
| Color | Silver |
| Weight | 17kg |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Aluminium Sheet 8011 to our clients. Our range of products is appreciated by our clients. We can deliver all over India at a very affordable price.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 4mm |
| Temper | H14 |
| Width | 1220 mm (4 ft) |
| Length | 2440 mm (8 ft) |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Protective Film | PVC Coated |
| Feature | Anti Corrosive |
| Material | Aluminium |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 4mm |
| Temper | H14 |
| Width | 1220 mm (4 ft) |
| Length | 2440 mm (8 ft) |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Protective Film | PVC Coated |
| Grade | 8011 |
| Feature | Anti Corrosive |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 8 mm |
| Temper | H14 |
| Width | 1220 mm (4 ft) |
| Length | 2440 mm (8 ft) |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Protective Film | PVC Coated |
| Feature | Anti Corrosive |
| Grade | 8011 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 12.4mm |
| Temper | H14 |
| Width | 915 mm (3 ft) |
| Length | 3000 mm |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Protective Film | PVC Coated |