Aluminium Square Bars
Providing you the best range of 25 mm 1100 aluminium square bars, 50 mm aluminium square bar, 6mm aluminium square bar, 22mm aluminum square bars, 45mm 6061 aluminum square bar and 12 mm 6082 aluminium square bars with effective & timely delivery.
25 mm 1100 Aluminium Square Bars
Approx. Price: Rs 300 / KgGet Latest Price Product Details:
| Grade | 1100 |
| Side Width | 25 mm |
| Length | 3000 mm |
| Temper | T6 |
| Finish | Bright |
| Usage | Fabrication, Construction |
| Alloy Series | 1000 |
| Feature | Anti Corrosive |
our company is leading supplier aluminium product in mumbai . we give best rate in mumbai with good rate & quality in mumbai
50 mm Aluminium Square Bar
Approx. Price: Rs 300 / KgGet Latest Price Product Details:
| Grade | 6082 |
| Side Width | 50 mm |
| Length | 3660 mm |
| Temper | T6 |
| Finish | Anodized |
| Usage | Fabrication, Construction |
| Alloy Series | 6000 |
our company is leading supplier aluminium product in mumbai . we give best rate in mumbai with good rate & quality in mumbai
Approx. Price: Rs 300 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Grade | 6063 |
| Side Width | 6mm |
| Length | 3000 mm |
| Temper | T6 |
| Finish | Anodized |
| Usage | Fabrication, Construction |
| Feature | Anti Rusting |
| Material | Aluminium |
our company is leading supplier aluminium product in mumbai . we give best rate in mumbai with good rate & quality in mumbai
22mm Aluminum Square Bars
Approx. Price: Rs 300 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Grade | 6082 |
| Side Width | 22mm |
| Length | 3000 mm |
| Temper | T6 |
| Finish | Anodized |
| Usage | Construction, Fabrication |
| Alloy Series | 6000 |
| Feature | Anti Corrosive |
our company is leading supplier aluminium product in mumbai . we give best rate in mumbai with good rate & quality in mumbai
45mm 6061 Aluminum Square Bar
Approx. Price: Rs 300 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Grade | 6061 |
| Side Width | 45mm |
| Length | 6000 mm |
| Temper | T6 |
| Finish | Anodized |
| Usage | Construction, Fabrication |
| Alloy Series | 6000 |
our company is leading supplier aluminium product in mumbai . we give best rate in mumbai with good rate & quality in mumbai
12 mm 6082 Aluminium Square Bars
Approx. Price: Rs 300 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Grade | 6082 |
| Side Width | 12 mm |
| Length | 3000 mm |
| Temper | T6 |
| Finish | Mill Finish |
| Usage | Fabrication, Construction |
| Alloy Series | 6000 |
our company is leading supplier aluminium product in mumbai . we give best rate in mumbai with good rate & quality in mumbai
16mm 6082 Aluminium Square Bars
Approx. Price: Rs 300 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Grade | 6082 |
| Side Width | 16 mm |
| Length | 3000 mm |
| Temper | T6 |
| Finish | Anodized |
| Usage | Construction, Fabrication |
| Alloy Series | 6000 |
| Feature | Anti Corrosive |
our company is leading supplier aluminium product in mumbai . we give best rate in mumbai with good rate & quality in mumbai
44mm 6082 Aluminium Scaled Square Bar
Approx. Price: Rs 300 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Grade | 6082 |
| Side Width | 44mm |
| Length | 3000 mm |
| Temper | T6 |
| Finish | Anodized |
| Usage | Construction |
| Alloy Series | 6000 |
our company is leading supplier aluminium product in mumbai . we give best rate in mumbai with good rate & quality in mumbai
44mm 6082 T6 Aluminum Square Bar
Approx. Price: Rs 300 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Grade | 6082 |
| Side Width | 44mm |
| Length | 3660 mm |
| Temper | T6 |
| Finish | Anodized |
| Usage | Construction |
| Alloy Series | 6000 |
our company is leading supplier aluminium product in mumbai . we give best rate in mumbai with good rate & quality in mumbai
33mm HE30 Aluminum Square Bars
Approx. Price: Rs 300 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Grade | HE30 |
| Side Width | 33mm |
| Length | 3660 mm |
| Temper | T6 |
| Finish | Bright |
| Usage | Fabrication, Construction |
| Alloy Series | 6000 |
our company is leading supplier aluminium product in mumbai . we give best rate in mumbai with good rate & quality in mumbai
20mm Aluminium Square Bar
Approx. Price: Rs 300 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Grade | 6082 |
| Side Width | 12 mm |
| Length | 3000 mm |
| Temper | T6 |
| Finish | Bright |
| Usage | Construction |
| Alloy Series | 6000 |
our company is leading supplier aluminium product in mumbai . we give best rate in mumbai with good rate & quality in mumbai
44mm 6063 Aluminum Square Bar
Approx. Price: Rs 500 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Grade | 6063 |
| Side Width | 12 mm |
| Length | 3660 mm |
| Temper | T6 |
| Finish | Anodized |
| Usage | Construction, Fabrication |
| Alloy Series | 6000 |
| Feature | Anti Rust |
our company is leading supplier aluminium product in mumbai . we give best rate in mumbai with good rate & quality in mumbai
300mm 6063 Aluminum Square Bar
Approx. Price: Rs 500 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Grade | 6063 |
| Side Width | 300mm |
| Length | 3660 mm |
| Temper | T651 |
| Finish | Anodized |
| Usage | Fabrication, Construction |
| Alloy Series | 6000 |
| Country Of Origin | India |
our company is leading supplier aluminium product in mumbai . we give best rate in mumbai with good rate & quality in mumbai
34mm Aluminum Flat Square Bars
Approx. Price: Rs 300 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Grade | 6082 |
| Side Width | 34 mm |
| Length | 3660 mm |
| Usage | Construction |
| Temper | T6 |
| Width | 32 mm |
| Finish | Mill Finish |
| Alloy Series | 2000 |
| Thickness | 32 mm |
our company is leading supplier aluminium product in mumbai . we give best rate in mumbai with good rate & quality in mumbai
2000mm Aluminum Square Bar
Approx. Price: Rs 300 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Grade | 6082 |
| Side Width | 12 mm |
| Length | 2000mm |
| Temper | T6 |
| Finish | Anodized |
| Usage | Machining, Construction |
| Alloy Series | 2000 |
our company is leading supplier aluminium product in mumbai . we give best rate in mumbai with good rate & quality in mumbai
6063 Aluminum Square Bars
Approx. Price: Rs 315 / KilogramGet Latest Price Product Details:
| Grade | 6082 |
| Side Width | 12 mm |
| Material Grade | 6063 |
| Length | 3 - 6 meter |
| Temper | T6 |
| Usage/Application | Construction |
| Shape | Square |
| Brand | Jagdish Metal |
| Material | Aluminum |
| Size | 1 - 4 inch |
We offer the best quality ALuminium and othe Metal products that are customized and created as per special requirments of te customers by us to fullfill their requirment
6061 Aluminium Square Bars
Approx. Price: Rs 340 / KilogramGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Kilogram |
| Grade | 6061 |
| Side Width | 16 mm |
| Material Grade | 6061 |
| Length | 3 - 6 meter |
| Temper | T651 |
| Finish | Mill Finish |
| Usage | Fabrication, Construction |
| Usage/Application | Construction |
| Shape | Square |
| Material | Aluminum |
| Size | 1 - 12 inch |
We offer the best quality ALuminium and othe Metal products that are customized and created as per special requirments of te customers by us to fullfill their requirment
12mm HE 30 Aluminum Square Bars
Approx. Price: Rs 300 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Grade | HE30 |
| Side Width | 12 mm |
| Length | 6000 mm |
| Temper | T6 |
| Finish | Anodized |
| Usage | Fabrication, Construction |
| Alloy Series | 6000 |
| Feature | Anti Corrosive |
our company is leading supplier aluminium product in mumbai . we give best rate in mumbai with good rate & quality in mumbai