Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 4 mm |
| Grade (Alloy) | 6061 |
| Temper | H14 |
| Width | 1220 mm (4 ft) |
| Length | 2440 mm (8 ft) |
| Size | 1250 mm x 2500 mm |
| Make | Hindalco |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pattern | Plain |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 1 mm |
| Alloy Grade | AA3105 |
| Width | 1250 mm |
| Finish | Plain Mill |
| Length | 2440 mm (8 ft) |
| Brand | HIndalco |
| Material | Aluminium |
| Feature | Anti Corrosive |
| Usage | Domestic , Industry |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 12mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 50 kg |
| Size | 6 ft x 3 ft |
| Temper | H32 |
| Surface Finish | Anodized |
| Pattern | Plain |
| Feature | Anti Corrosive |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 4 mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 100 kg |
| Size | 48x96mm |
| Temper | H14 |
| Surface Finish | PVC Coated |
| Pattern | Plain |
| Feature | Anti Corrosive |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 100mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 50 kg |
| Size | 1500 mm x 3000 mm |
| Temper | H34 |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pattern | Plain |
| Feature | Anti Corrosive |
| Color | Silver |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 2 mm |
| Size | 2500x1250 mm |
| Temper | H32 |
| Form | Sheet |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Grade | 5052 |
| Feature | Anti Corrosive |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 6 mm |
| Size | 2500x1250 mm |
| Temper | H32 |
| Form | Sheet |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Standard | ASTM B209 |
| Grade | 5052 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 1 mm |
| Sheet Size | 8 ft x 4 ft |
| Color | Silver |
| Alloy Grade | 1100 |
| Finish | Glossy |
| Temper | H14 (Half Hard) |
| Application | Laser Engraving, Nameplates |
| Protection Film | Both Sides |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Product Form | Sheet |
| Temper | H14 |
| Thickness | 12mm |
| Width | 1220 mm |
| Length | 2440 mm |
| Standard | ASTM B209 |
| Surface Finish | Plain |
| Alloy Series | 3003 |
| Usage Application | Insulation, Heat Exchangers |