Product Details:
| Section Type | Structural Profile |
| Alloy Grade | 6063 |
| Finish | Mill Finish |
| Type | Hollow |
| Shape | Square |
| Material | Aluminium |
| Temper | T6 |
| Section Size | 20 mm |
| Grade Series | 6060 |
| Is It Anodized | Non Anodized |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Manufacturing |
Product Details:
| Shape | U Channel |
| Size (WxH) | 50x25 mm |
| Thickness | 2 - 4 mm |
| Alloy Grade | 6063 |
| Usage/Application | Construction |
| Brand | Jindal |
| Material | Aluminum |
| Length | 8 - 10 Feet |
| Surface Treatment | Powder Coated |
Product Details:
| Bend Angle | 45° |
| Material | Aluminium |
| End Connection | Compression |
| Size | 1/2 inch |
| Alloy Grade | 6061 |
| Application | Compressed Air, Ventilation, Low Pressure Gas |
| Finish | Mill Finish |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Product Type | Pipe Fitting |
| Aluminum Grade | 6063 |
| Finish | Mill Finish |
| Material | Aluminium |
| Usage | Window Fitting |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Coating | Powder Coated |
| Size | 1 - 3 inch |
| Brand | Jagdish Metal |
| Head Shape | Round |
| Connection Type | Male, Female, Welded |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Nominal Size | 15 mm (½ in) |
| Material | Aluminum |
| Bend Angle | 90° |
| End Connection | Butt Weld |
| Pressure Class | Class 300 |
| Standard | ASME B16.9 |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Elbow Bend Angle | 90 Degree |
| Connection | Welded |
| Size | 1 - 3 inch |
| Elbow Type | Long Radius |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Aluminium Grade | ADC12 |
| Casting Process | High Pressure |
| Application Industry | Electrical, Automotive |
| Part Weight | 200–500 g |
| Surface Finish | As Cast |
| Die Cavity | Multi Cavity |
| Heat Treatment | As Cast |
| Production Type | Prototype |