Product Details:
| Thickness | 2 mm |
| Grade (Alloy) | 3003 |
| Weight | 16 kg |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Temper | O (Soft) |
| Material | Aluminium |
| Brand | JM |
| Shape | Rectangular |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 6mm |
| Grade (Alloy) | 6061 |
| Weight | 25 kg |
| Size | 1220 mm x 2440 mm |
| Temper | H14 |
| Feature | High Strength |
| Surface Finish | PVC Coated |
| Pattern | Plain |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 4 mm |
| Grade (Alloy) | 54300 |
| Weight | 100 kg |
| Temper | H32 |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Form | Sheet |
| Feature | High Strength |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Brand | Hindalco |
| Standard | ASTM B209 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 4 mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 50 kg |
| Size | 1220 mm x 2440 mm |
| Temper | O (Soft) |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pattern | Plain |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 4 mm |
| Grade (Alloy) | 31000 |
| Weight | 50 kg |
| Size | 1220 mm x 2440 mm |
| Temper | O (Soft) |
| Feature | High Strength |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pattern | Plain |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 3 mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Width | 1220 mm (4 ft) |
| Size | 1220 mm x 2440 mm |
| Length | 2440 mm (8 ft) |
| Temper | O (Soft) |
| Surface Finish | PVC Coated |
| Pattern | Plain |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 4 mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 100 kg |
| Size | 15x15mm |
| Temper | T6 |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pattern | Plain |
| Feature | Anti Corrosive |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 18mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 50 kg |
| Size | 1220 mm x 2440 mm |
| Temper | H18 |
| Surface Finish | PVC Coated |
| Pattern | Plain |
| Feature | Anti Corrosive |
| Material | Aluminium |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 20mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 50 kg |
| Size | 1220 mm x 2440 mm |
| Temper | O (Soft) |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pattern | Plain |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 18mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 50 kg |
| Size | 1220 mm x 2440 mm |
| Temper | H14 |
| Feature | Brushed |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pattern | Plain |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 12mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 10 kg |
| Size | 6 ft x 3 ft |
| Temper | H14 |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pattern | Chequered |
| Feature | Anti Corrosive |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 16mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 50 kg |
| Size | 1250 mm x 2500 mm |
| Temper | H32 |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pattern | Plain |
| Feature | Anti Corrosive |
| Usage | Industrial |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 8mm |
| Grade (Alloy) | 316 |
| Weight | 50 kg |
| Size | 6 ft x 3 ft |
| Temper | O (Soft) |
| Feature | Heat Treated, High Strength |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pattern | Plain |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 12mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 50 kg |
| Size | 1220 mm x 2440 mm |
| Temper | O (Soft) |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pattern | Plain |
| Feature | Anti Corrosive |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 8mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 50 kg |
| Size | 1220 mm x 2440 mm |
| Temper | H32 |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pattern | Plain |
| Feature | Anti Corrosive |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 10mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 50 kg |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Temper | O (Soft) |
| Feature | Durable, Heat Treated |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pattern | Plain |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 8mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 50 kg |
| Size | 1220 mm x 2440 mm |
| Temper | T6 |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pattern | Plain |
| Feature | Anti Corrosive |
| Color | Black |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 6mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 50 kg |
| Size | 1220 mm x 2440 mm |
| Temper | H14 |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pattern | Plain |
| Feature | Anti Corrosive |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 6mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 50 kg |
| Size | 10 ft x 4 ft |
| Temper | T6 |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pattern | Plain |
| Feature | Anti Corrosive |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 8mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 50 kg |
| Size | 1220 mm x 2440 mm |
| Temper | H32 |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pattern | Plain |
| Feature | Anti Corrosive |
| Material | Aluminum |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 8mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 100 kg |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Temper | H18 |
| Surface Finish | PVC Coated |
| Pattern | Plain |
| Feature | Anti Corrosive |
Product Details:
| Thickness | 2 mm |
| Grade (Alloy) | 2024 |
| Weight | 50 kg |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Temper | H18 |
| Feature | Durable, High Strength |
| Material | Aluminium |
| Shape | Rectangular |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | 2024 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 3 mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 25 kg |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Temper | H18 |
| Feature | Durable, High Strength |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pattern | Plain |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 0.7mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 50 kg |
| Size | 1220 mm x 2440 mm |
| Temper | H14 |
| Feature | High Strength |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pattern | Plain |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 8mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 25 kg |
| Size | 1500 mm x 3000 mm |
| Temper | H18 |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pattern | Plain |
| Feature | Anti Corrosive |
| Material | Aluminium |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 4 mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 100 kg |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Temper | H14 |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pattern | Plain |
| Feature | Anti Corrosive |
Product Details:
| Thickness | 2 mm |
| Grade (Alloy) | 6061 |
| Weight | 50 kg |
| Size | 1500 mm x 3000 mm |
| Temper | H18 |
| Feature | Heat Treated |
| Material | Aluminium |
| Shape | Rectangular |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | 3003 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 12mmm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 16 kg |
| Size | 1220 mm x 2440 mm |
| Temper | H14 |
| Feature | Lightweight, Durable, Heat Treated, High Strength |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pattern | Plain |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 14mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 10 kg |
| Size | 1220 mm x 2440 mm |
| Temper | H14 |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pattern | Plain |
| Feature | Anti Corrosive |
| Material | Aluminum |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 1 mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 10 kg |
| Size | 1220 mm x 2440 mm |
| Temper | T6 |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pattern | Plain |
| Feature | Anti Corrosive |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 14mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 1000 kg |
| Size | 1250 mm x 2500 mm |
| Temper | H14 |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pattern | Plain |
| Feature | Anti Corrosive |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 0.5 mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 25 kg |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Temper | H14 |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pattern | Plain |
| Feature | Anti Corrosive |
| Material | Aluminium |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 16mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 100 kg |
| Size | 1220 mm x 2440 mm |
| Temper | O (Soft) |
| Feature | Durable, Heat Treated, High Strength |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pattern | Plain |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 sq ft |
| Thickness | 15mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 10 kg |
| Size | 1220 mm x 2440 mm |
| Temper | H14 |
| Surface Finish | PVC Coated |
| Pattern | Plain |
| Feature | Anti Corrosive |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 12mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 100 kg |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Temper | H18 |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pattern | Plain |
| Feature | Anti Corrosive |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 14mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 16.1 kg |
| Size | 1220 mm x 2440 mm |
| Temper | O (Soft) |
| Feature | Heat Treated |
| Surface Finish | PVC Coated |
| Pattern | Plain |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 2 mm |
| Grade (Alloy) | Commercial |
| Weight | 16.1 kg |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Temper | H14 |
| Feature | Formable, Heat Treated, Brushed, Lightweight, Anodized |
| Surface Finish | PVC Coated |
| Pattern | Plain |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 sq ft |
| Thickness | 0.5 mm |
| Panel Thickness | 4 mm |
| Grade (Alloy) | 3003 |
| Finish | Solid & Metallic |
| Weight | 10 kg |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Grade | Exterior |
| Temper | O (Soft) |
| Feature | Anodized, Heat Treated |
| Color | Grey |
| Coating Type | PVDF |
| Brand | Alstone |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 3 mm |
| Grade (Alloy) | 31000 |
| Weight | 50 kg |
| Size | 1220 mm x 2440 mm |
| Temper | H14 |
| Pattern | Plain |
| Feature | AntiCorrosive |
| Material | Aluminium |
| Shape | Sheet |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Grade (Alloy) | 64430 |
| Thickness | 3 mm |
| Temper | T651 |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2500 mm |
| Surface Finish | PVC Coated |
| Material | Aluminium |
| Shape | Rectangular |
| Color | Silver |